Mikrodalgada Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri
13 Temmuz 2024

Mikrodalgada Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Mikrodalgada Islak Kek

Mikrodalgada ıslak kek yapmak, mikrodalga fırınların mutfaklara kazandırdığı hızlı pişirme özelliğine güzel bir örnektir. Mikrodalga fırınların kısa sürede pişirme yetenekleri nedeniyle, ani misafir ziyaretlerinde ikram edebileceğiniz bir ıslak kek tarifi sunuyoruz. Bu tarifin özelliği, sadece 7 dakika gibi kısa bir sürede hazırlanabilmesidir. Bu nedenle, habersiz gelen misafirleriniz için ideal bir tariftir. Şimdi tarifi yapmaya geçelim.

Mikrodalgada Islak Kek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı süt
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 3 adet yumurta
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 5 yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1,5 su bardağı un

Yukarıda belirttiğimiz malzemeleri hazırladıktan sonra, artık mikrodalgada ıslak kekin hazırlanış aşamasına geçebiliriz.

Mikrodalgada Islak Kek Nasıl Yapılır?

Öncelikle, mikrodalgada ıslak kekin karışımını hazırlayacağız. Bunun için bir kap içinde, şekerin içine yumurtaları kırarak tüm şeker erinceye kadar karıştırıyoruz. Şekeri yumurtaların içinde erittikten sonra, karışıma süt, sıvı yağ, vanilya ve kakaoyu ekleyerek tekrar iyice karıştırın. Karıştırma işlemi tamamlanınca, bir su bardağı kadar ayırın. Ayırdığımız sıvı haldeki karışımı daha sonra kekin üzerine dökeceğiz.

Kapta kalan karışımın üzerine unu ekleyin. Unu ekledikten sonra, kabartma tozunu da ekleyerek iyice yoğurun. Burada önemli bir noktaya değinmekte yarar var: unu ve kabartma tozunu eledikten sonra kaba ekleyerek karıştırırsanız, hamur daha güzel kabaracaktır. Mikrodalgada ıslak kekin hamuru hazırlandığında, diğer yandan misafirleriniz için çay demleyebilirsiniz. Çünkü başlangıçta da belirttiğimiz gibi, kekin hamuru pişinceye kadar çayınız da hazır duruma gelecektir. Bu nedenle verdiğimiz pratik mikrodalgada ıslak kek tarifi, kısa sürede pişerek hazır duruma gelen tarifler arasında yer almaktadır.

Son olarak, mikrodalgada ıslak kek için hazırladığımız karışımın üzerine un ve kabartma tozunu eklemiştik. Yumuşak bir hamur elde edinceye kadar hamuru yoğurup, kek için uygun bir tepsiye ya da kek kalıbına koyup, 800 watt gücünde ısıttığımız mikrodalga fırına atın. Mikrodalgada ıslak kek için ortalama pişme süresi 5 dakika kadardır. Ancak, her fırının pişirme durumu farklı olabileceğinden, belirtilen sürede kek pişmemişse, 1-2 dakika daha fırında bekleterek mikrodalgada ıslak keki hazır hale getirebilirsiniz.

Kekin pişme işlemi bitince, mikrodalgada ıslak keki fırından alarak, daha önce bir su bardağı kadar ayırdığımız sosu kek sıcak iken üzerine dökerek iyice emilmesini sağlayabilirsiniz. Mikrodalgada ıslak kek sıcak iken dilimlenip, sonra üzerine sosu dökerek de işlemi tamamlayabilirsiniz. Son olarak, mikrodalgada ıslak kekin üzerine isteğinize göre Hindistan cevizi serperek servis edin.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Borcamda Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Borcamda Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Kek Kalıbında Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Kek Kalıbında Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Islak Kakaolu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Islak Kakaolu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Islak Kek Kalori?

Islak Kek Kalori?

Ispanaklı Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri

Ispanaklı Islak Kek Tarifi ve Malzemeleri